İkinci bebek gelirken

Şenay ORDU

İlk bebeğiniz! bir kediyse, evlat sahibi olduğunuzda büyük zorluklar yaşarsınız. En büyük problem, ailenin bu yeni üyesini sevgili kedinize tanıtırken yaşanır. Yaşadığınız endişeleri, ancak uzmanların yardımıyla giderebilirsiniz.

Veteriner Wayne Hunthausen, ‘‘Kediniz, bebeğiniz hakkında her şeyi bilmek mecburiyetinde değil’’ diyor. Kediler doğaları gereği meraklı yaratıklar. Fakat aynı zamanda zeki hayvanlar oldukları için, risk almazlar. Onları ürkütebilecek, korkutacak yabancılardan uzak durmayı tercih ederler. Yeni doğan bebeğin tiz çığlıkları, ağlaması, ani tepkileri onları korkutur.

Dr. Hunthausen, ‘‘Kedinin bazı incelemelerde bulunmasına izin verin’’ diyor. ‘‘Böylece ona hala aileden biri olduğunu hissetme fırsatı tanırsınız. Bebeğin varlığı ona bir ortaklık sunuyor. Süregelen hayatında, bu ortaklığı başarıyla devam ettirmek, kediniz için en iyisi olacak.’’

Kediniz normal şartlarda bebeğinizden kaçınacaktır. Ama bu, hiç denemeyeceği anlamına da gelmez. Eğer bebeğinize gereğinden fazla yaklaşırsa, onu sert bir 'Hayır'la uyarabilirsiniz.

Bununla birlikte, sakin ses ve bedensel davranışlarınız, kedinizi rahatlatacaktır. Böylece ‘‘Hımmm... eğer annem bebek hakkında endişelenmiyorsa, ben de endişelenmem’’ diye düşünerek, içi rahatlayacaktır.

Eğer ev düzeninin bozulmasını ya da kötüye gitmesini istemiyorsanız, daha yaratıcı davranışlar sergileyebilirsiniz.

Bu arada bebeğinizin ani çığlıkları, kedinin yeniden tetikte beklemesine neden olabilir. Onun gergin ve sinirli olması ya da korkarak köşesine sinmesi bir süre devam eder.

Her an olmasa da tetikte beklemeniz gereken anlar olacaktır. Dr. Hunthausen, kedinin bebeğe karşı gösterdiği reaksiyonları gözlemlemenizi tavsiye ediyor.

Ve sizi bir noktada uyarıyor. ‘‘Eğer kedinin, sinsi adımlarla avına yaklaşır gibi bebeğinize yaklaştığını görürseniz, artık sizin barış çabalarınız bir işe yaramaz demektir. Bu noktadan sonrası, bir profesyonelin işi.’’