Benim ilacım kedim
 

Hastalık ve depresyonda kedileri anne babaları kadar önemli

Düşüp dizini yaraladığında ya da gece korkulu rüya gördüğünde elbette o size koşuyor. Ama yine de çocuğunuzun sığındığı kişiler listesinin en başında sizinle birlikte kedisi ya da köpeği de yer alıyor. Unutmayın ki, kırık not aldığında, ya da üstünü kirlettiğinde o tüylü sıcak dost ona hiç kızmıyor!

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, küçük çocukların evcil hayvanlara, en az insanlar kadar güvendiğini ve yakınlık duyduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar yedi yaşında çocuklara sormuşlar: 'Söyle bakalım... Karanlık bir yolda yürüyorsun, yanında kimin olması seni rahatlatırdı?' Çocukların verdiği yanıtlar değerlendirmeye tabi tutulduğunda görülmüş ki, bu durumda köpeği, babasının hemen ardından geliyormuş. Aynı şekilde hastalık ya da gerilim durumunda çocuklara en iyi gelen varlık, annesinden sonra kedileriymiş!

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nden iki psikolog ev hayvanlarının çocukların gözünde nasıl bir yerde olduğunu anlamak için bu araştırmaya başlamışlar. Araştırma sonucunda, köpekleri ya da kedilerinin, her zaman, bir dizi sıkıntılı durumda çocukların en çok ihtiyaç duydukları on varlık arasında yer aldığı görülmüş.

ÖZEL İLİŞKİ

Çocuklar, kedileri ya da köpeklerini, anne, baba, hala, teyze, dayı, amca, kuzenlerle birlikte 'en özel ilişki' kurdukları kişiler arasında saymışlar.

Araştırmayı Dr. Glyn Collins'le birlikte yürüten ve kendisi de iki çocuk annesi olan Dr. June McNicholas araştırma sonuçlarını açıklarken şu görüşlere yer veriyor:

'Yedi yaşındaki bir çocuk günlük hayatında en az yetişkinler kadar stres ve gerilim yaşar. Birlikte yaşadıkları ev hayvanları onlar için önemlidir; çünkü onlar çocuk okulda başarısız olduğu ya da yanlış bir şey yaptığında kızmazlar, onu azarlamazlar. Kendilerini en kötü hissettikleri zaman ev hayvanının onlara verdikleri karşılıksız ve koşulsuz sevgi özgüvenlerini yeniden kazandırır.'

'Kıssadan hisse mi?' diye soruyor Whiskas Kedi Mamaları Pazarlama Müdürü Elçin Eraksoy, 'En azından şöyle bir şey söylenebilir: Belki çocuklarımızın neler hissettiklerini daha iyi anlayabilirsek, ev hayvanlarına daha farklı bir gözle bakabiliriz. Ne dersiniz?'

Kedilere karşı sorumluluklarımız

 Kedinizin sizin dışınızda bir dostu olmalı. Ona bir kedi arkadaş alın.

Evde kedinizin sizinle ya da kendi cinsleriyle ilişki kurmak istemediği zamanlarda sığınabileceği bir köşe hazırlayın.

 Evdeki her kedi için ayrı bir kedi kumu kabı bulundurun. Hangisini kullanacağına kediniz karar versin. Kum kabı, kedinizin yemek yediği ya da uyuduğu yerin yakınına konmamalıdır. Kabı düzenli olarak temizleyin ve her zaman aynı kabı kullanın. Kabı değiştirmeniz gerektiğinde bunu birdenbire yapmayın.

 Kedinize uyuması için ılık, kuru ve cereyandan uzak bir yer hazırlayın. Bununla birlikte kedilerin uyumak için özel bir yatak istemediğini unutmayın.

 Kediler, dinlenmek için geniş bir alanı görebilecekleri ve ne olup bittiğini izleyebilecekleri yerleri tercih ederler. Bu nedenle onlara yüksekçe bir yerde dinlenebilecekleri bir yer hazırlayın.

Onlara, tırnaklarının bakımını yapmaları için serbestçe tırmalayabilecekleri bir yer ayırın. Baskın kediler, diğerlerinin önünde etrafı tırmalamaktan çok hoşlanırlar.

 Bastırılmış olan av güdüsünü uyarmak sıkıntısının dağılmasını sağlayın. Bunun için kedinizin oynayabileceği çeşitli eşyalar kullanabilirsiniz.
 

 Sadece kedinizin besin ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanan mamalarla dengeli beslenmesini ve yeteri kadar su içmesini sağlayın.